Ülkelerin Kahvaltı Kültürleri - Uygun Fiyatlı Oteller

Fırsat Duyuruları

Post Top Ad

"1" REZERVASYON "1" FİDAN KAMPANYASI

Post Top Ad

Çarşamba, Mayıs 09, 2018

Ülkelerin Kahvaltı Kültürleri


Her ülkenin kendine has damak zevki vardır. Bazı ülkeler acıyı ön plana çıkarırken bazı ülkelerde tatlı ve ekşi bir arada kullanırlar. Ülkeden ülkeye damak zevki farklılık gösterir. Bu yazımızda ele aldığımız ülkelerin kahvaltılarında yer alan yiyecekler. Siz olsaydınız dünyaca ünlü Geleneksel Türk Kahvaltısı yerine aşağıdaki hangi ülkenin kahvaltısını tercih ederdiniz?

Türkiye


İlk olarak ülkemizin kahvaltısını ele alalım. Türk kahvaltısı bir çok ülkeye göre karşılaştırdığımızda oldukça zengindir. Türk kahvaltısında olmazsa olmaz ürünler, peynir, zeytin, domates, yumurta, tereyağı gibi yiyeceklerin yanında et ve süt ürünleri de yer almaktadır. Tabiki de ev yapımı marmelatlar Türk Kahvaltısının olmazsa olmasıdır.

Polonya


Polonya Kahvaltısı da bizim kahvaltımızın tam olarak yerini  alamasa da çeşitlilik bakımından oldukça zengindir. Pişmiş yumurta, sosis ve patates gözlemesi gibi çeşitlerin bulunduğu menüde farklı sebzeler de Polonya Kahvaltısında yer almaktadır.

Meksika


Bize göre pekte bir kahvaltı gibi görünmese Meksika Kahvaltısında et, fasulye ve peynir gibi yiyecekler de kahvaltıda yer almaktadır. Ayrıca acı biber ve baharatlar Meksika'nın olmazsa olmasıdır bunlar her yemekte olduğu gibi kahvaltıda da acı biber ve baharatlar yerini alır.

Avustralya


Avustralya Kahvaltısında belki de tek bulabileceğiniz şey, bira mayasından yapılan macun kıvamındaki tuzlu yiyecek olan Avustralya'nın her köşesinde bol miktarda tüketilen Vegemite'dir.

İtalya


İtalyanların kahvaltı kültürü gerçekten bize göre değil. İtalya Kahvaltısında cappuccino eşliğinde sadece kruvasan varmış.

Brezilya


Brezilya Kahvaltısı diğerlerine göre albenisi var. Kahvaltıların olmazsa olmazsı olan taze ekmek ve birbirinden farklı et ve peynir çeşitleri de Brezilya Kahvaltıların da yer almaktadır.

Tayland

 

Türk kültürüne ve damak zevkine çok çok uzak olan Tayland Kahvaltısı domuz lapasından oluşmaktadır.

Gana


Ganalılar kahvaltısını pirinç, fasulye ve farklı baharatlardan oluşan Waakye denilen bir yemekle yapıyorlar.

Fas


Tereyağı, acı sos ve peynirle tüketilen çeşitli ekmeklerle geneksel Fas Kahvaltısı yapmak ister miydiniz?

Portekiz


İtalyalılar gibi Portekiz de kahvaltıyı içinde farklı malzemelerin bulunduğu kruvasan ve sert bir kahve içerek yapıyorlar.

Bolivya


Sebze yada et ile içi doldurulan bir hamur işi tatlı olarak kullanılır. Bolivya kahvaltılarında Saltena denilen hamurişi vardır.

Arjantin


Dulce de Leche dolgulu hamur işi Arjantin Kahvaltılarının baş tacıdır. Kruvasana benzeyen bir hamur işidir.

Moğolistan


Kahvaltı için ağır gibi görünen Moğolistan Kahvaltılarında; kızartılmış koyun eti, bol yağ, süt ürünleri, un ve pirinç içerir.

Pakistan


Aloo Paratha bir tür mayasız hint ekmeği olan tavada yapılan bir hamur işidir. Pakistanlılar kahvaltılarında bunu çeşitli baharatlı soslarla yada yağla yemektedirler.

Mısır


Resimde de göründüğü gibi Mısır Kahvaltısında, Foul Madamas adı verilen bir tür yemek yenilir. Bezelye, sarımsal, Fava, Limon, katı yumurta ve dilimlenmiş sebzeler yer alır.

İngiltere


Sosis, yumurta, közlenmiş domates, mantar, ekmek, fırında fasülye gibi ürünleri olduğu bir kahvaltıdır.

Küba

 Küba ekmeği ile şekerli kahveden oluşmaktadır.

1 yorum:

  1. Türk kahvaltısı gibi var mı? Ülkemin her köşesi güzel olduğu kadar yemekleri de güzeldir.

    YanıtlaSil

Post Top Ad

ODANI ŞİMDİ AYIR, ÖDEMESİNİ OTELDE YAP!